Evropská unie musí vytvořit jednotný digitální trh, který vytvoří podmínky pro rozvoj moderních technologií. V Berlíně se na tom v pondělí shodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle nich takový krok podpoří evropský hospodářský růst a pomůže v boji s nezaměstnaností.

Merkelová před summitem G7 lobbuje za vytvoření volného obchodu mezi EU a USA - čtěte ZDE

Trojice politiků vystoupila na tiskové konferenci před jednáním se zástupci 20 velkých evropských firem. "Budeme se dnes (v pondělí) večer zabývat tím, jak musíme nastavit rámcové podmínky, abychom byli úspěšní při digitalizaci," řekla Merkelová. Podle ní je třeba vytvořit příznivé podmínky pro investiční prostředí v moderních technologiích, zároveň je ale také třeba zajistit ochranu dat.

"Musíme mít společný digitální trh, aby bylo možné harmonizovat naše národní regulace. Je třeba, aby na tento společný trh měli přístup všechny firmy i každý jednotlivec," řekl Hollande. Apeloval přitom i na podporu vzdělávání v nových technologiích. "Chceme, aby nezaměstnanost mladých klesla, a proto musíme přijmout opatření pro vzdělávání a zvyšování kvalifikace mladých lidí v digitálních technologiích," řekl.

Juncker označil digitalizaci za jednu z klíčových priorit své komise, protože podle něj má mimořádný hospodářský potenciál a může zvýšit konkurenceschopnost Evropské unie.

Ve stejném duchu se vyjádřil i šéf francouzské firmy Air Liquide Benoît Potier, který se setkání s trojicí politiků účastní. Uvítal deklarovanou podporu pro digitalizaci ze strany Německa, Francie i Evropské komise, zároveň ale varoval, aby vytvoření jednotného evropské digitálního trhu nezpůsobilo přetížení firem novou byrokratickou zátěží.

Související