Ruské ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo, že v Sýrii působí ruští vojenští experti. "Je to první oficiální potvrzení přítomnosti ruských vojáků v Sýrii, po týdnech rostoucích dohadů, že Moskva může zvyšovat jejich přítomnost," poznamenala agentura Reuters.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová uvedla, že experti pomáhají s dodávkami ruských zbraní Damašku. Moskva tyto dodávky zdůvodňuje bojem proti terorismu.

"Nikdy jsme netajili vojenskou spolupráci se Sýrií. Dlouho dodáváme Sýrii zbraně a vojenskou techniku, v souladu s dvoustrannými dohodami," řekla mluvčí s tím, že vše odpovídá mezinárodnímu právu.

"Mohu potvrdit to, co se mnohokrát říkalo po celá dlouhá léta, že v Sýrii jsou ruští vojenští specialisté, kteří pomáhají se zvládnutím dodávané techniky," zdůraznila.

Ruští experti podle listu Vedomosti dospěli k názoru, že dodávky ruských zbraní, munice a dalšího vojenského materiálu do Sýrie skutečně od začátku srpna vzrostly. Ale až dosud prý nevidí známky potvrzující, že v Sýrii ruští vojáci opravdu bojují.

Podobná obvinění v médiích jsou prý způsobem nátlaku na Moskvu. Někteří experti nevylučují, že navzdory rozdílným názorům Moskvy a Washingtonu na režim Bašára Asada by se obě velmoci mohly spojit v boji proti Islámskému státu.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v sobotním telefonátu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym upozornil na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, že "hovořit o ruské účasti v boji je zatím předčasné".

Kerry v sobotním telefonátu Lavrovovi vyjádřil především obavy Američanů vyvolané zprávami o zapojení Ruska do konfliktu v Sýrii. To by podle USA mohlo ještě více vyhrotit konflikt, vést k větší ztrátě nevinných životů, zvýšit množství uprchlíků, a navíc by mohl hrozit střet s koalicí vedenou Spojenými státy.

Související