Irácká armáda získala plnou kontrolu nad strategicky významným městem Hít, které donedávna drželi radikálové z organizace Islámský stát (IS). Informoval o tom ve čtvrtek podle agentury AFP irácký generální štáb. Osvobozování města v provincii Anbár začalo na přelomu března a dubna, nyní se bojovníky IS povedlo zcela vytlačit.

"Protiteroristické jednotky Hít kompletně osvobodily," uvedla armáda ve svém prohlášení. Mluvčí těchto jednotek Sabáh Numání pak potvrdil, že ve městě už žádní bojovníci IS nejsou.

Hít leží 130 kilometrů severozápadně od Bagdádu a jeho dobytí znamená odsun pozic IS dál na západ k syrské hranici. Radikály ale ztráta Hítu pravděpodobně oslabí i vzhledem k tomu, že město leží na zásobovací trase, kterou IS používá mezi svými oddíly v Iráku a Sýrii. Irácká armáda navíc nyní bude moci spojit své síly z oblastí severně a západně od Bagdádu v přípravě na tažení na Mosul.

Osvobození Hítu je pro iráckou armádu dalším významným úspěchem po letošním plném dobytí Ramádí, které je střediskem rozlehlé provincie Anbár. Islámský stát ale v provincii drží například město Fallúdža východně od Ramádí a dvoumilionový Mosul, který obsadil již v červnu 2014.

Související