Britská poslankyně Jo Coxová, která byla ve čtvrtek zavražděna, se před časem obrátila na policii poté, co obdržela "zlomyslná sdělení". Policie v pátek uvedla, že při vyšetřování této stížnosti v březnu pokárala jednoho muže, ale že šlo o někoho jiného, než koho zadržela po čtvrteční vraždě. Při hledání motivu vraždy se policie soustředí na krajně pravicový světonázor pachatele. Útok na Coxovou byl podle vyšetřovatelů zřejmě cílený.

Coxovou, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii, napadl útočník na ulici v jejím volebním okrsku v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Krátce po útoku zadrželi policisté 52letého muže považovaného za útočníka. Podle policejního mluvčího kriminalisté po nikom jiném nepátrají a o motivu činu odmítají spekulovat.

List The Sun v pátek uvedl, že zadrženým je "duševně nemocný" Tommy Mair, který žil v ústraní od smrti své babičky před 20 lety a podstoupil delší psychiatrickou léčbu.

Americká organizace na ochranu lidských práv Southern Poverty Law Center v pátek podle agentury AP uvedla, že má videozáznamy, na kterých Mair vystupuje jako stoupenec americké krajně pravicové Národní aliance. Zatčený Brit si podle organizace koupil v roce 1999 od aliance bělošských rasistů manuál, který kromě jiného obsahuje návod, jak si vyrobit pistoli.

Extremistickou Národní alianci, která má po celých Spojených státech desítky poboček, založil William Pierce, jež byl podle Southern Poverty Law Center "americkým neonacistou číslo jedna". Jeho román The Turner Diaries (Turnerovy deníky) byl jednou z inspirací pro Timothyho McVeigha, který v roce 1995 vyhodil do povětří budovu federálních úřadů v Oklahoma City a zabil při tom 168 lidí. Pierce zemřel v roce 2002 ve věku 69 let.

Britská policie vpodvečer uvedla, že se při hledání motivu soustředí na krajně pravicový světonázor pachatele vraždy. Zároveň je prý ale otevřená i dalším možným vysvětlením, a zkoumá tak například i duševní zdraví 52letého muže. Útok na Coxovou nebyl podle policie zřejmě náhodný, pachatel chtěl napadnout právě ji. Výslech zadrženého stále pokračuje.

Kvůli uctění památky zavražděné poslankyně se v pondělí mimořádně sejde britský parlament. Oznámil to předseda labouristů Jeremy Corbyn s tím, že se tak stane na jeho žádost. Corbyn v pátek spolu s premiérem Davidem Cameronem uctil památku Coxové přímo v Birstallu, kde byla ve čtvrtek zavražděna. Předseda labouristů označil vraždu za "útok na demokracii". Podle Camerona je třeba z politiky vyhnat "nenávist, nejednotu a nesnášenlivost".

Tábory zastánců i odpůrců setrvání Británie v EU v reakci na vraždu poslankyně Coxové v pátek zrušily všechny své akce naplánované na sobotu. Příznivci brexitu uvedli, že kampaň v neděli obnoví. Labouristická strana, která podporuje setrvání země v evropském bloku, pozastavila svou kampaň na celý víkend. Akce zrušily oba tábory již ve čtvrtek odpoledne a žádná předreferendová shromáždění se nekonala ani v pátek.

Podle některých britských médií je na vině agresivní tón kampaně před referendem o členství země v EU 23. června. Svědci podle médií slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilujícího o odchod Británie z EU. 

Britské listy bez ohledu na své politické preference a postoje k brexitu v pátek shodně odsoudily vraždu 41leté matky dvou dětí z řad opoziční Labouristické strany. "Jedná se o útok proti lidskosti, ideálům a demokracii," napsal například deník The Guardian. Komentáře volají po co nejrychlejším vyšetření smrti poslankyně a lepší ochraně britských zákonodárců. Coxová se stala terčem střelby a útoku nožem u knihovny, kde se pravidelně scházela s voliči.

K řadě britských a zahraničních politiků, kteří odsoudili vraždu Coxové, se přidala i německá kancléřka Angela Merkelová. S ohledem na blížící se referendum je podle ní třeba "příšerné a dramatické" zabití poslankyně vyjasnit co nejdříve. Zdůraznila, že ale v tomto stadiu nechce vraždu spojovat se čtvrtečním referendem.

Související