"Svět je špatně," říká Norman Eisen v češtině hned na začátek. Bývalý americký velvyslanec v Praze se přesto naděje na "světlé zítřky" nevzdává. "Od Trumpa musíme očekávat to nejhorší, ale doufat, že nakonec převáží to lepší, co v něm je," uvedl v rozhovoru.

V Česku americký diplomat pobýval v letech 2011 až 2014. Dnes působí v Brookings Institution, jednom z nejprestižnějších think-tanků na světě.

Eisen zdůrazňuje, že Trump je politicky naprosto nepředvídatelným člověkem.

"Musíme mimořádně pozorně sledovat, jak se postaví k Putinovu Rusku. Jestli bude čelit těm strašným věcem, které teď Putin ve světě dělá," vysvětluje.

Americká Demokratická strana, jejíž kandidátka Hillary Clintonová v prezidentských volbách neuspěla, by podle něj nyní měla zaujmout co nejjednoznačnější postoj. A to nejen k Trumpově politice vůči Rusku, ale obecně k jeho výkonu funkce amerického prezidenta.

Oba tábory rozdělené Ameriky – demokraté i republikáni – by se však podle něj měly v některých otázkách dokázat shodnout.

Jednou z nich je podpora výdajů na opravu amerických dálnic, letišť a další infrastruktury. To v kampani prosazovali jak Trump, tak Clintonová.

I na realitním magnátovi přitom Eisen nachází několik málo důvodů k optimismu: "V životě měl úspěchy a těch nemůžete dosáhnout, když se chováte jako naprostý maniak. Takže nezbývá než doufat, že v úřadě prezidenta ukáže svou lepší stránku, než jaká byla vidět v kampani."

"Musíte zvýšit vojenské výdaje, v tom měl Trump pravdu"

Nově zvolený americký prezident v kampani opakovaně zpochybnil Severoatlantickou alianci i další americké spojenecké závazky.

U otázky, zda by se Česko a další země ve střední Evropě měly příchodu Trumpa bát, ale Eisen připomíná, že budoucí Trumpův viceprezident Mike Pence je pevným zastáncem silných transatlantických vztahů. A stejný názor má většina republikánů i demokratů v Kongresu.

"Trump měl navíc v jedné konkrétní věci pravdu, i když to říkal dost podivně: opravdu musíte zvýšit své vojenské výdaje, aby dosáhly domluvené výše dvou procent hrubého domácího produktu. To je prostě potřeba, a i když to Trump říkal velmi tvrdě, měl pravdu," domnívá se americký diplomat.

Česká kuchyně v Bílém domě

Eisen říká, že se mu okamžitě po Trumpově zvolení vybavil i Václav Havel. "Jednou mi řekl, že v politice si musíte zachovat smysl pro humor. A to je potřeba i teď. Trumpovy děti jsou napůl Češi, takže s nimi do Bílého domu přijde i česká kuchyně. A větší porozumění pro americko-české vztahy, než má Trump," uvedl bývalý velvyslanec ohledně budoucnosti česko-amerických vztahů.

Podle Eisena je ale nejdůležitější fakt, že Spojené státy a Evropa za posledních sto let překonaly nesmírně složité překážky. "Dnešek je mimořádně těžkým dnem, ale na výzvy obvykle odpovídáme tak, že pracujeme dvojnásob usilovně. Díky tomu jsme v minulosti zvládli i mnohem těžší výzvy, než je tato," zakončil optimisticky.

Související