Hlavní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon učinil pro mnohé nečekaný výrok a odsoudil bělošské nacionalisty.

Kontroverzní poradce, jehož americká média označují za největšího stoupence krajní pravice v Bílém domě, nazval pravicové radikály "klauny". Učinil tak den poté, co Trump připsal stejný díl viny za víkendové násilnosti v Charlottesville bělošským rasistům i jejich odpůrcům.

"Tihle lidé, to je sbírka klaunů," řekl Bannon liberálnímu magazínu The American Prospect na adresu pravicových extremistů, jejichž role je podle něho výrazně přeceňovaná.

Bývalý šéf ultrakonzervativního webu Breitbart News v minulosti šířil xenofobní názory a je považován za pojítko Trumpa a krajního křídla Republikánské strany. Bannon patřil k prezidentovým oblíbencům, po událostech v Charlottesville však média již několik dní spekulují o jeho brzkém odchodu.

O ten prý usilují další přední členové prezidentova týmu včetně nového personálního šéfa Johna Kellyho. Sám Trump se v úterý k jeho setrvání v Bílém domě vyjádřil nejednoznačně.

Prezident vyvolal nebývale jednotnou vlnu kritiky úterním prohlášením, v němž postavil na roveň bělošské rasisty a neonacisty provolávající nenávistná hesla a jejich odpůrce na sobotní demonstraci v Charlottesville. Bělošský radikál tam najel autem do davu a zabil mladou ženu. Republikáni i demokraté Trumpovi vyčítají, že svými slovy legitimizuje aktivity krajní pravice.

"Etno-nacionalisté, to jsou zoufalci. Je to okrajový prvek," prohlásil Bannon. "Média se jim podle mě věnují až příliš," dodal muž, který se již v minulosti distancoval od krajní pravice. Sám Bannon se označuje za nacionalistu, kterým je prý proto, že mu vadí negativní dopady globalizace.

Související