Moskva v pátek oficiálně označila trojici českých diplomatů v Rusku za nežádoucí osoby a dala jim lhůtu do 5. dubna pro opuštění země. České ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení oznámilo, že tento krok, který je reakcí na vypovězení trojice ruských diplomatů z Prahy, předpokládalo a že ho bere na vědomí.

"Na ministerstvo zahraničí Ruské federace v Moskvě byl dnes odpoledne povolán český chargé d'affaires, kterému byla předána nóta, v níž jsou ruskou stranou tři čeští diplomatičtí zástupci označeni za tzv. nežádoucí osoby, a musí tak i se svými rodinnými příslušníky opustit území Ruské federace nejpozději do 5. dubna 2018," sdělila v pátek mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Vedením diplomatické mise v Moskvě po odjezdu velvyslance Vladimíra Remka, který své působení v ruské metropoli ukončil letos k 31. lednu, byl jako chargé d'affaires pověřen Petr Kroužek.

Ruské ministerstvo zahraničí informovalo zástupce celkem 23 zemí, že recipročně vypovídají stejný počet jejich diplomatů působících v Rusku. Vyhostilo tak celkem 59 diplomatů. Kromě Česka mezi zeměmi byly například Austrálie, Kanada, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko, Ukrajina, skandinávské země či tři pobaltské republiky. V případě čtyř zemí – Belgie, Maďarska, Gruzie a Černé Hory – si Moskva vyhradila právo vypovědět příslušný počet diplomatů v budoucnu.

Ruské diplomaty kromě výše zmíněných 27 zemí vypověděly ještě USA a Británie. Vypovězení 23 britských diplomatů Rusko oznámilo již v polovině března, o vykázání 60 amerických diplomatů ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval ve čtvrtek. Diplomaty z ruské mise vypovědělo také NATO. O něm se páteční prohlášení ruského ministerstva zahraničí nezmínilo

Novičok má v českém výzkumu významné místo, tvrdí Moskva. Rusko vypoví západní diplomaty, USA kvůli tomu zvažují další kroky

Jako první do budovy ruského ministerstva zahraničí v pátek dorazili velvyslanci Británie, Francie a Německa, krátce poté přijel i italský velvyslanec. 

Vůči Londýnu, s nímž už jednu výměnu po 23 diplomatech absolvovala, přitom Moskva přitvrdila, když Brity požádala, aby stáhli další své lidi z Ruska a vyrovnali tak počet ruských diplomatů, kteří zbyli v Británii. 

Spojené království tak musí z Ruska stáhnout dalších více než 50 diplomatů. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová to řekla v sobotu. Moskva také dodala, že k vyhoštění diplomatů západních zemí z Ruska vedly britské provokativní akce. 

Britské ministerstvo zahraničí označilo reciproční odpověď Ruska za politováníhodnou. "Ale ve světle předchozího ruského chování jsme to očekávali," citoval Reuters britské prohlášení. V něm Londýn zopakoval, že na základě všech dostupných důkazů neexistuje jiný závěr, než že vinu za otravu Skripala a jeho dcery nese Rusko.

Litva, která stejně jako Česko vyhostila tři ruské diplomaty a která nyní musí tři své diplomaty z Ruska stáhnout, označila postup Moskvy za nevyvážený. "Litva má v Rusku méně diplomatů než Rusko v Litvě," uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.

Německý velvyslanec Rüdiger von Fritsch po odchodu z ruského ministerstva zahraničí prohlásil, že Rusko musí odpovědět na otázky týkající se obvinění z otravy Skripala. Ministr zahraničí Heiko Maas v Berlíně uvedl, že Německo zůstává otevřeno dialogu s Moskvou. Dnešní krok Ruska podle něj není překvapením.

 

Související