"Je na čase nechat stranou drsné řeči, ubrat plyn, vzít se znovu v potaz, navzájem se znovu poslouchat. Teď je čas vyléčit Ameriku," uvedl v prvním proslovu po zvolení americkým prezidentem Joe Biden. Včera ho vítězem vyhlásila americká média poté, co byl zvolen v Pensylvánii a poté i v Nevadě a Arizoně. Dohromady tak získal 290 hlasů volitelů z potřebných 270.

"Pojďme si dát navzájem šanci," vyzval podporovatele Trumpa, který v rozporu se zvyklostmi stále Bidenovo vítězství neuznal a výsledky voleb v několika státech právně napadl. Biden se v projevu zavázal být prezidentem jednoty, který bude zastupovat všechny Američany a obnoví duši USA. Jako své programové priority vytyčil boj s pandemií covidu-19, klimatické změny a vypořádání se se zakořeněným rasismem ve Spojených státech. Jeho budoucí vláda by podle jeho slov měla reflektovat etnické složení USA.

77letý demokrat pak uvedl, že chce hned v pondělí jmenovat tým vědců a dalších expertů, kteří by měli navrhnout strategii jeho budoucí administrativy pro boj s koronavirem.  

Před Bidenem na pódiu krátce vystoupila jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová, která bude první ženou v podobně vysoké funkci v historii USA. Ve volbách šlo podle ní o duši Spojených států, přičemž země je nyní na prahu nových dní. Bidena označila za "léčitele a sjednotitele". Dodala rovněž, že je sice první ženou ve vysokém exekutivním postu, není však rozhodně poslední.

Biden už bezprostředně po zvolení na twitteru uvedl, že je mu ctí, že ho Američané zvolili, aby vedl USA. Je před ním těžká práce, ale bude prezidentem všech Američanů.

"Prostým faktem je to, že volby zdaleka nejsou u konce," reagoval na zvolení Bidena současný prezident Donald Trump v komuniké. Média podle něj "nechtějí, aby byla odhalena pravda". Trump se v prohlášení zmínil o možném přepočítání hlasů v některých státech i o soudních sporech o regulérnosti voleb. Právo na to i bez důkazů v některých státech mít bude.  

Trump se na twitteru večer znovu prohlásil za vítěze voleb a opakoval neurčitá tvrzení o nesrovnalostech při sčítání hlasů. Trump například naznačoval, že volební pozorovatelé z republikánského tábora nebyli vpuštěni do místností, kde se sčítaly hlasy. Tvrzení v tomto duchu již několik dní rozporují americká média i volební činitelé z různých států a žádné takovéto obvinění zatím neobstálo u soudu.

"Volby jsem vyhrál já, mám 71 milionů zákonných hlasů," vzkázal americký prezident. Nejčerstvější průběžné výsledky prezidentské volby ukazovaly, že Trumpovi připadlo bezmála 70,4 milionu hlasů, zatímco Bidenovi na 74,5 milionu.

Trumpův tým podal kvůli výsledkům v Pensylvánii žalobu. Šéf Bílého domu ve snaze zvrátit případnou porážku podobně postupuje i v Michiganu, ve Wisconsinu zase bude žádat přepočítání hlasů. V Georgii už soudce odmítl žalobu podanou členy Trumpova týmu, kteří si stěžovali na údajnou podezřelou manipulaci s korespondenčními hlasovacími lístky. Stížnost byla zamítnuta necelých 12 hodin po předložení.

Zatímco stoupenci Joea Bidena v ulicích amerických měst slavili, příznivci prezidenta Donalda Trumpa po ohlášení jeho porážky neskrývali smutek, rozhořčení a nedůvěru ve výsledek volby. V několika státech Trumpovi voliči pokračovali v protestech, přičemž opakovali prezidentova tvrzení o volebních podvodech. Shromáždění byla podle dosavadních záběrů poměrně hlasitá, avšak bez jakýchkoli bezpečnostních incidentů.

"Tohle ještě neskončilo! Tohle ještě neskončilo! Fake news!" skandovali podle agentury AP lidé shromáždění u budovy Kapitolu ve státě Georgia. Podobná manifestace se konala také u sídla vedení státu Pensylvánie, přičemž podle zpravodaje televize CNN byl k vidění i transparent s nápisem "naštvaní vlastenci".

Tajná služba Spojených států, která má na starost ochranu prezidentů a dalších vládních činitelů, se mezitím podle deníku The Washington Post rozhodla posílit ochranu Joea Bidena.

Jak vypadají aktuální volební výsledky a kdo z kandidátů má nyní blíže k Bílému domu, se dozvíte z naší průběžně aktualizované on-line reportáže.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
8.11.2020 14:29 | Tisk: Biden bude předvídatelnější, čekají ho ale i kompromisy

Demokrat Joe Biden bude politicky předvídatelnější než jeho předchůdce, republikánský prezident Donald Trump, píší americké listy The Washington Post (WP) a The Wall Street Journal (WSJ). Mezi nejnaléhavější body své agendy řadí návrat k pařížské klimatické dohodě, Světové zdravotnické organizaci (WHO), zvýšení daní korporacím a nejbohatším, snížení cen léků, změny v systému zdravotního pojištění a především cílená opatření na boj s pandemií covidu-19, která si už vyžádala životy 237.000 Američanů a poškodila americkou ekonomiku.

8.11.2020 10:02 | Biden bude bojovat s ekonomickou krizí, shodují se analytici

Joe Biden přichází do Bílého domu, aby vedl Spojené státy, uprostřed ekonomické krize. V podobné situaci se již ocitl za vlády Baracka Obamy, který si ho vybral za viceprezidenta. Na rozdíl od roku 2008, kdy globální ekonomiku zasáhla hypoteční krize a kolaps investiční banky Lehman Brother a to nejhorší měla teprve před sebou, se nyní analytici a ekonomové shodují, že nyní má již americká ekonomika možná ten nejhorší propad za sebou a bude důležité podpořit dále její oživení, uvedla agentura Reuters.

8.11.2020 07:41 | Biden se o vítězství dozvěděl od vnuček, Trump hrál zrovna golf

Když americká média označila Joea Bidena příštím americkým prezidentem, nacházel se demokrat zrovna ve svém domově ve státu Delaware. Šťastnou zprávu se přitom dozvěděl jako první od svých vnuček, napsala televize CNN s odkazem na sdělení činitelů jeho kampaně. Agentura AFP pak označila za paradox to, že Trumpa zpráva o předpokládaném vítězství jeho soka zastihla na golfovém hřišti, kde podle mnohých kritiků trávil za své prezidentství příliš mnoho času.

8.11.2020 07:08 | Demokrat Joe Biden se prohlásil vítězem amerických prezidentských voleb

Učinil tak v prvním vystoupení poté, co si podle amerických médií zajistil většinu ve sboru volitelů, který o příští hlavě státu formálně rozhodne. Zavázal se být prezidentem jednoty, který bude zastupovat všechny Američany a poděkoval voličům za přesvědčivou výhru.

7.11.2020 22:11 | Trumpovi voliči po ohlášení výsledku neskrývají rozhořčení

Zatímco stoupenci Joea Bidena v ulicích amerických měst slavili, příznivci prezidenta Donalda Trumpa po ohlášení jeho porážky neskrývali smutek, rozhořčení a nedůvěru ve výsledek volby. Informují o tom světová média. Někteří z Trumpových voličů pokračovali v protestech, přičemž opakovali prezidentova tvrzení o volebních podvodech.

7.11.2020 19:41 | Bidenovo volební vítězství vyvolalo spontánní oslavy

Bezprostředně poté, co americké televize vyhlásily Joea Bidena příštím americkým prezidentem, se vyhrnuli do ulic řady amerických měst jeho příznivci a začali spontánně slavit. Bidenovi stoupenci slavili vítězství i nedaleko Bílého domu, jehož nynější šéf a Bidenův neúspěšný soupeř Donald Trump byl v té době na golfu ve Sterlingu ve Virginii.

7.11.2020 19:32 | Zeman i Babiš pogratulovali Bidenovi k vítězství

Miloš Zeman pogratuloval Bidenovi, Američané mají vůli ke změně, uvedl. Zeman věří ve spolupráci, nikoli v ekonomické restrikce USA vůči Evropě.

7.11.2020 18:51 | Bidenovi už blahopřáli premiéři Kanady, Irska či Skotska

Joeu Bidenovi, který byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států, blahopřáli dnes mimo jiné kanadský premiér Justin Trudeau, předseda irské vlády Micheál Martin či skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která zároveň označila za historickou volbu Kamaly Harrisové americkou viceprezidentkou.

7.11.2020 18:20 | Joe Biden podle serveru Politico vyhrál ve státu Nevada

Sečteno je zatím 88 procent hlasů. Výhru potvrdil i server New York Times.

7.11.2020 18:05 | Joe Biden uvedl na Twitteru, že je mu ctí, že ho Američané zvolili, aby vedl USA

Je před ním těžká práce, ale bude prezidentem všech Američanů.

Související