protest_karadzic_belehrad__192x128_.jpgSrbové v úterý ukázali, že stále stojí za svým někdejším vůdcem Radovanem Karadžičem. Početné skupiny demonstrantů všech věkových kategorií včetně srbských intelektuálů, známých osobností a politiků se začaly shromažďovat na bělehradském Náměstí Republiky již po šesté hodině odpolední.

Na silnicích se objevily auta a autobusy, na kterých vlály vlajky Radikální strany Srbska a lidé z nich pokřikovali a zpívali, město zaplavily také patriotské slogany na tričkách. Jejich motiv byl stejný - vyjádřit podporu svému "hrdinovi" a ukázat skutečný srbský názor Haagu.

„Nespravedlivý soud vede Srby na smrt“

Ulicemi se postupně hrnuly skupiny s vlajkami a paroly se slogany jako „Nespravedlivý soud v Haagu vede Srby na smrt,“ „Pro krále a pro domov- svoboda nebo smrt.“ Dav na trikách hrdě nesl nadpisy, které odkazovaly na Radikální stranu Srbska a Radovana Karadžiće, ale i na Kosovo, spousta z nich měla na sobě slogan „Kosovo je srdce Srbska.“

Podívejte se, jak mezi protesty převáželi Karadžiče

Kolem půl sedmé se dav shromáždil na náměstí a za zvuku národních písní mával vlajkami a fotografiemi srbských předáků, kteří byli předáni Haagu. Kdo neměl dostatek protestního materiálu, mohl si mezi lidmi koupit trička se slogany, odznáčky i nahrávky patriotských písní.

Krátce po sedmé začal za úvodního skandování „Radovan Karadžić“ očekávaný „Všesrbský meeting.“ Shromáždění, které bylo pod silným dohledem ozbrojených gard, se protáhlo až do pozdních hodin. Až tehdy se demonstrace zvrhla v potyčku chuligánů a mladíků s policií.

Silné petardy, které byly slyšet od samého začátku protestu byly jen předstupněm slzného plynu, který byl vypuštěn za projevu místopředsedy radikálů Tomislava Nikoliće. V tu chvíli byl protest násilně potlačen a zbylí demonstrující se rozešli.

Ostuda nebo popularita pro Tadiće?

Více než násilí ovládla protesty ostrá vyjádření proti současné srbské vládě. Zúčastnění uvítali slova organizátorů o tom, že současný srbský prezident Boris Tadić je zrádce a diktátor, který "pohřbil živého Srba".

 

"Haagu už bylo vydáno šest srbských prezidentů, je na čase, aby ze sebe Srbsko smylo tuto ostudu Borise Tadiće," vyzvali vystupující radikálové přítomné. I Tito byl lepší, vyplynulo mezi řádky z projevu nacionalistů, podle nichž jugoslávský diktátor vedl na rozdíl od Tadiće Srby kupředu. "Nes sebou zeď ostudy," vzkázal dav Tadićovi.

Tadić před akcí upozornil radikály, aby se vyvarovali násilností. K těm se přitom v průběhu akce uchýlili "jeho lidé".Během akce proti útoku násilných demonstrantů napadla policie skupinu novinářů, kteří klidně stáli a v rukách drželi press karty.

Zraněn byl i novinář agence Beta a jeden španělský novinář. Přítomní španělští novináři uvedli, že se ve chvíli, kdy mluvil někdejší prezidentský kandidát Nikolić, vydali nahrát jeho projev a pár metrů od jeviště na ně najednou zaútočili dva útočníci. Jeden z nich skončil v nemocnici.

"Zažili jsme už všechno"

Rozruch v okolí náměstí s poklidem pozorovali místní obyvatelé. Ti zvědavě posedávali v okolních kavárnách a dobře se bavili. S klidem i ironií přistupovali k akci senioři odpočívající v parku. "Klidně si nás i bombardujte, my už jsme zažili všechno," glosovali.

 

Podobný názor byl slyšet i od mladších. „Teď všichni pijí a protestují, pak nás ale všechny zmlátí,“ shodli se u stánku s pizzou nedaleko meetingu mladící popíjejíc colu.

Jejich předpověď se ale nenaplnila. Ministerstvo vnitra pár hodin po akci potvrdilo, že situace v Bělehradě je klidná. Otázkou je, jak teď budou Srbové reagovat na vývoj situace okolo Radovana Karadžiče vydaného Haagu.

 

Stalo se