Německá kancléřka Angela Merkelová se má v pátek poprvé setkat s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Důvěra Němců v tradičního amerického spojence po Trumpově zvolení klesla, například podle čerstvého průzkumu stanice WDR věří Spojeným státům jen 22 procent dotázaných, zatímco před listopadovými volbami to bylo 59 procent.

"Němci před sebou měli vždy dvě Ameriky, tu temnější a tu Kennedyovskou. A jejich pohled se rychle mění. Na Trumpa si zatím konečný názor neudělali," říká politolog Ulrich Speck, v Bruselu sídlící německý analytik španělského think-tanku Elcano.

HN: Co očekáváte od schůzky Angely Merkelové a Donalda Trumpa?

Bylo zajímavé slyšet zdroje z Bílého domu hovořící o tom, že Merkelová by se mohla s Trumpem podělit o své zkušenosti z toho, jak jednat s Vladimirem Putinem. Na tom něco je, protože ona je v úřadu už dvanáctým rokem, zná mezinárodní scénu, zná Evropu, ví, jak se v Evropě dá dosáhnout kompromisu, hovořila s Putinem častěji než jakýkoli jiný evropský lídr. Myslím, že se má o co s americkým prezidentem podělit. Trumpův názor na kancléřku byl někdy špatně vyložen, protože o ní řekl hodně pozitivních věcí. Když se ho ptali, kterého zahraničního vůdce nejvíce obdivuje, tak jeho odpověď byla "Angelu Merkelovou". K tomu ale dodal, že se mu nelíbilo, jak se zachovala vůči uprchlíkům. Takže když dáme stranou tohle téma, tak ji Trump docela oceňuje. Dokážu si tedy představit, že spolu mohou vyjít celkem dobře.

HN: Může mezi nimi vzniknout nějaký osobnější vztah?

Na osobní chemii bych příliš nesázel, ale pokud výsledkem bude větší respekt, než dosud Trump ukázal, tak to bude dobré. Pokud jde o Merkelovou, ta si tradičně drží karty hodně u těla a pocity nejsou něco, co by sdílela s médii. Ale určitě pro ni bude dobré pochopit, jak Trump funguje a jak s ním vyjít. Je to dost klíčová schůzka. Vidíme, že tam nyní jezdí vůdci liberálních demokracií, aby si udělali jasno a udrželi USA ve svém táboře.

HN: Na prezidenta Obamu se přišly v roce 2008 v Berlíně podívat statisíce lidí, ještě než se stal oficiálně hlavou USA. Jaké jsou nyní pocity Němců vůči Americe – a to nejen v politické rovině?

Pro Němce byly a jsou vždy dvě Ameriky – jednu obdivují, druhou nenávidí. A tyhle polohy se mohou rychle měnit. Na jedné straně je Amerika jako velký přítel, který pomohl Německo, které bylo po druhé světové válce na kolenou, dostat opět na nohy. Součástí tohoto pohledu jsou vzpomínky na J. F. Kennedyho a Obama se dostal do tohoto proudu, který zahrnuje i tu podnikavou Ameriku. A druhá strana obsahuje kritiku masové kultury a materialismu, které pocházejí také z Ameriky, i to, že USA jsou imperialistickou zemí. Rychle se to mění a od zvolení Trumpa teď stále panuje zmatek. Trumpův obraz ještě pořád neodpovídá imperialistickému kovboji a zase to rozhodně není Kennedy. Je to blíž té temnější stránce, ale zase je to něco nového souvisejícího s bezpečnostními zárukami, které jsou v dnešní době viditelnější.

HN: Může být mezi Německem a USA nějaká forma obchodní války?

Když posloucháte Petera Navarra (hlavní Trumpův poradce pro obchodní otázky – pozn. red.), tak ano, ve Washingtonu je slyšet extrémní hlasy. Hovořilo se třeba o problémech s měnou, ale USA nemají nástroj, jak by mohly ovlivnit euro. Já si myslím, že v USA nyní vidíme, že si uvědomují, že spojenci jsou důležití. Když se podíváte na to, co viceprezident Mike Pence říkal poté, co navštívil Brusel a jednal s šéfem Evropské rady a šéfem Evropské komise, tak to dávalo naději. Myslím, že pravděpodobnost nějaké obchodní války je nyní nízká.