Evropské deníky se k podpisu smlouvy o radaru mezi Českem a USA staví s větší či menší kritikou, v jednom se ale shodují. Zdůrazňují, že zatímco česká vláda považuje úterní přijetí smlouvy za úspěch, česká veřejnost i zahraničí stále v otázce radaru tápe.

Víte, co stojí ve smlouvě?

Diplomacie na úkor bezpečnosti?

Rakouská média označil americkou radarovou základnu v České republice za sporný a uspěchaný projekt. Argumentuje především trvajícím váháním Polska a ostrou rukou reakcí, která naznačila, že dohodu o radaru chce Moskva zareagovat dokonce vojensky.

"Nebudeme kvůli tomu hysteričtí, ale budeme uvažovat o odvetných opatřeních," uvedl ve středu v souvislosti s radarem ruský prezident Medveděv, který zopakoval, že Rusko je "krajně znepokojeno" novou etapou ve výstavbě protiraketového štítu.

Opakovaná Ruská reakce

Ačkoliv tak z Ruska přichází již několikátá kritická reakce od chvíle podepsání "radarové smlouvy", ruský tisk se zatím událostem hlouběji nevěnuje. Podle některých ruských komentátorů zvolila Moskva pouze zastrašovací rétoriku, aby odradila český parlament od ratifikace smlouvy.

"Štít pro uspěchané"

Deník Der Standard našich rakouských sousedů řeší otázku radaru v Čechách spíše kritikou americké diplomacie a vyjednávání současného prezidenta George Bushe a jeho kabinetu.

Podle něj  se Bush rozhodl prosadit raketovou obranu ve východní Evropě za jakoukoli cenu. "...technická stránka celého projektu je stále otevřená, dvoustupňové rakety pro Polsko ještě nejsou vyzkoušené. Bylo by lepší, kdyby Bushova vláda přenechala otázku protijaderného štítu příštímu prezidentovi," napsal mimo jiné Der Standard.

USA nebo Češi?

Z jiného úhlu pohledu rozebírá včerejší dohodu americké a české strany o radaru slovenský, polský či německý tisk. Všechny se zaměřují spíše  na kroky české vlády a analyzují budoucí situace kolem radaru. Schválení dokumentu v Česku je podle nich stále nejisté.

Krok do dějin

Slovenský list Sme hodnotí podpis smlouvy především z historického hlediska a skrz "kvality" české vlády. Podle něj dal jednak vstoupit do dějin vládě Mirka Topopánka.

Co se dělo v den podpisu smlouvy

Stejně jako noviny okolních států však varuje, že radar stále nemá jistotu vybudování, protože ho vláda stále musí prosadit v parlamentu.

"Nástrahou, za niž si vláda může trochu sama, jsou turbulentní poměry v samotné koalici i v parlamentu a také výhrůžky nejsilnějšího opozičního lídra, že po nástupu k moci smlouvu s USA vypoví," napsal slovenský deník.

"Argument Jiřího Paroubka, že ratifikace hlasy přeběhlíků je politicky nelegitimní, je sice žalostný ve vztahu k mezistátní smlouvě s jediným garantem bezpečnosti v Evropě, avšak jakousi "materiální podstatu" obsahuje,"dodal list Sme k radaru.

O "historické události" pro českou vládu hovoří také polský deník Gazeta Wyborcza, který ale připomíná, že Češi jsou k radaru stále skeptičtí. Znepokojeno je podle listu Česko také polským postojem.

Co řeklo ke smlouvě Polsko

Zatímco polská vláda se domnívá, že český radar bude efektivní pouze za situace, že v Polsku budou umístěna baterie raket, americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová uvedla, že radar v Česku bude užitečný i bez polských raket.

Jak připomněl polský deník Rzeczpospolita,  šance na dohodu mezi Washingtonem a Varšavou v tuto chvíli znovu rostou.