moskva-gruzie-diplomacie__192x128_.jpgRuské stíhačky i nadále bombardují gruzínské území mimo Jižní Osetie, pod palbou se ocuitlo několik vesnic. S odvoláním na gruzínské úřady to píše agentura Reuters, která připomíná, že ruský prezident Medveděv nedlouho před tím nařídil ukončení ruských vojenských operací.

Agentura AP zase citovala očité svědky, podle nichž na 135 ruských vojenských vozidel míří ke strategicky významné Kodorské soutěsce na hranicích Abcházie a Gruzie.

Pod palbou mají být i pozice v Jižní Osetii, které podle ruských mírových sil rozmístěných v oblasti ostřeluje gruzínská armáda.

Sarkozy dohodl s Medveděvem dočasný mír

Na podmínkách ukončení bojů o gruzínskou separatistickou provincii Jižní Osetie se v úterý odpoledne dohodli francouzský prezident Nicolas Sarkozy a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv. Obě hlavy státu to oznámily po jednání v Moskvě.

Klíčovým bodem mírového návrhu je to, aby obě strany stáhly své vojáky na původní pozice. Podle Medveděva je také nezbytné zahájit intenzivní jednání o budoucím statusu Jižní Osetie a Abcházie.

Přečtěte si vše pohromadě a PŘEHLEDNĚ

Moskva v pondělí odmítla mírový plán francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera, který mimo jiné zahrnoval i plné respektování územní celistvosti Gruzie. Nový Sarkozyho návrh nyní Rusko podpořilo. O zachování někdejších gruzínských hranic se totiž nyní nehovoří. Medveděv naopak zdůraznil, že samy separatistické republiky by se měly rozhodnout, zda chtějí být nadále součástí Gruzie.

Gruzie končí v SNS. Příslib z NATO ohrožen není

V metropoli Tbilisi mezitím na protiruském shromáždění prezident Michail Saakašvili oznámil, že Gruzie vystoupí z Ruskem ovládaného Společenství nezávislých států.

Čtěte také

Boj s Ruskem o kontrolu nad separatistickou Jižní Osetií a střety v Abcházii oproti tomu neohrozí příslib gruzínského členství v NATO, který země získala na posledním summitu aliance. Tbilisi o tom ujistil generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer.

"Nikoho nesvrháváme," tvrdí Moskva

Informace z Moskvy o konci operací přišla ve stejném okamžiku, kdy ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval gruzínského prezidenta Saakašviliho k rezignaci.

Rusko podle ministra nebude se současným prozápadním vedením Gruzie vyjednávat.

Gruzie přitom od začátku tvrdí, že Rusové se operacemi v Jižní Osetii a na jejím území snaží dosáhnout svržení gruzínského režimu. Podporu těmto spekulacím v úterý vyjádřil i americký prezident George Bush.

To ale ruská strana vylučuje s tím, že to nepatří do politické kultury Ruska. "My nikoho nesvrháváme ani nenastolujeme na trůn, tím se zabývají jíní," hájil v úterý v Moskvě svou zemi Lavrov.

"Dosáhli jsme svého cíle. Agresor byl potrestán a utrpěl značné ztráty," uvedl ruský prezident Medveděv.

Rusko hájí svoje nejnovější opatření vůči Gruzii vyjádřením, že nehodlá vyjednávat se současným prozápadním prezidentem.

gruzie-demonstrace-tbilisi__192x128_.jpgSpekulace o útoku na letiště

Naději na ukončení ruských operací v Gruzii kalí poslední spekulace zahraničních médií o tom, že se ruská armáda chystá zasáhnout také v gruzínském hlavním městě Tbilisi.

Před tím varoval také americký prezident George Bush, podle něhož vše naznačuje tomu, že se Rusko chystá bombardovat civilní letiště v gruzínské metropoli.

Nové BLOGY na iHNed.cz

Podle zprávy úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky muselo kvůli rusko-gruzínskému konfliktu opustit své domovy na 100 tisíc lidí. Část z nich se shromáždila v uprchlických táborech, kde čekají na humanitární pomoc. Tu už přislíbilo několik evropských zemí, přidala se k nim i Česká republika.

Z Prahy do Tbilisi ve středu vyrazí armádní speciál, který bude mít na palubě zdravotnický materiál za asi dva miliony korun. Na zpáteční cestě letadlo odveze Čechy, kteří se rozhodli válkou zmítaný region opustit.

Další bombardování

Podle agentury Interfax ale gruzínské úřady nepozorovaly nad úterním ránem postup ruských jednotek. Jak ale uvedla zpravodajská stanice BBC, ruské letouny bombardovaly gruzínské město Gori.

Svědci BBC informovali, že si tam útok vyžádal několik obětí z řad civilistů.

Armáda Moskvy nyní disponuje příkazem posvěceným prezidentem Meveděvem, aby bojové operace neváhala obnovit ve chvíli, kdy bude Gruzie znovu "páchat násilí na obyvatelích proruského separatistického regionu na území Gruzie".