Aféra Cablegate

Server WikiLeaks doposud zveřejnil asi tisícovku z více než čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Každý den přidává novou várku. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Skupina internetových aktivistů vyhlásila válku každému, kdo by chtěl zamezit zveřejňování dalších důvěrných dokumentů z databáze amerického ministerstva zahraničí. „Operace odplata“ prý už dočasně vyřadila z provozu webovou stránku švýcarské banky PostFinance, která v pondělí zmrazila konto zakladatele WikiLeaks.

„Vypálíme na každého, kdo by se snažil cenzurovat WikiLeaks,“ uvedla skupina hackerů v prohlášení na Twitteru. „Snaha cenzurovat obsah internetu na základě vašich vlastních předsudků je přinejmenším směšně nemožná.

Nespravedlivá omezení, která jste na nás uvalili, přinesou katastrofu a jen posílí naše odhodlání k neposlušnosti a rebelii proti vaší tyranii,“ dodává skupina ve videu na YouTube.

Zveřejnila ho jen krátce poté, co se zakladatel WikiLeaks Julian Assange vzdal britské policii.

Webové stránky švýcarského finančního ústavu byly nedostupné v pondělí večer. Hackeři nyní tvrdí, že je vyřadili z provozu za to, že banka v pondělí zmrazila konto Assanga, který tu měl uloženo 31 tisíc eur (asi 770 tisíc korun).

K útoku prý skupina použila útok typu Denial of Service, tedy metodu, která zřejmě minulý týden vyřadila z provozu i WikiLeaks a která spočívá v přetížení serveru přemírou požadavků.

Skupina slibuje, že podobně zaútočí i na další „cíle spojené s cenzurou“, další obětí se už prý stala i služba PayPal. Přes tu nejde od soboty posílat příspěvky kontroverznímu serveru, neboť ten prý porušil smluvní podmínky provozováním „aktivit, které nabádají, podporují, učí nebo umožňují ostatním zapojit se do nezákonné činnosti“.

Zakladatel WikiLeaks má další potíže. Švýcarská banka mu zablokovala účet - čtěte ZDE

Příznivci WikiLeaks tak už nemají příliš možností, jak svůj oblíbený projekt podpořit. V úterý totiž oznámily dvě velké společnosti spravující platební karty – MasterCard a Visa, že i ony udělají vše proto, aby skrze jejich produkty nebylo možné serveru posílat prostředky.

WikiLeaks se navíc z internetu snaží "vytěsnit" i firmy poskytující zázemí pro provoz webových stránek. Vykázal je jak Amazon, tak poskytovatel domény EveryDNS. Pomoc jim naopak nabídly pirátské strany z celého světa včetně té české.

Související