Britská premiérka Theresa Mayová navzdory doplňkům k brexitové dohodě, které na poslední chvíli v pondělí dohodla s předsedou Evropské komise, utrpěla v úterý v parlamentu další porážku. Dohodu podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391.

Mayová v projevu bezprostředně po oznámení výsledku hlasování prohlásila, že ve středu předloží poslancům návrh opustit Evropskou unii bez dohody. Pokud se parlament rozhodne pro toto řešení, je podle ní vláda připravena ho naplnit. Premiérka ale zároveň řekla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje. Nadále je přesvědčena, že odchod s dohodou by byl nejlepším možným řešením.

Nyní chce Mayová od parlamentu vědět, co přesně žádá, zda to je odchod bez dohody, odvolání rozhodnutí odejít z EU, prodloužení vyjednávací lhůty, nebo vypsání nového referenda. Upozornila, že pokud se parlament rozhodne pro prodloužení vyjednávací lhůty, bude EU chtít vědět, jak přesně Londýn hodlá čas navíc využít.

Podle šéfa opozice Jeremyho Corbyna je dohoda Mayové mrtvá a je čas na předčasné parlamentní volby. Předseda labouristů avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj "vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv".

Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody, o kterém by se mělo hlasovat ve středu. Mayová podle předsedy labouristů "moc dobře ví", jaké škody by neřízený brexit napáchal. "Je čas na parlamentní volby," dodal Corbyn.

Evropská unie ze své strany udělala vše, co bylo možné k uzavření dohody mezi EU a Londýnem o spořádaném britském odchodu z bloku udělat. Krátce po hlasování britské sněmovny to sdělil mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

"Litujeme výsledku večerního hlasování a jsme zklamáni, že britská vláda nebyla schopna zajistit většinu pro dohodu o vystoupení, odsouhlasenou oběma stranami v listopadu," napsal v prohlášení pro média Tuskův mluvčí Preben Aaman.

"Pokud existuje řešení stávajícího patu, může být nalezeno jen v Londýně," uvedl Aaman.

Pád rok a půl dojednávané smlouvy jen 17 dní před 29. březnem, kdy by měla Británie unii opustit, podle něj výrazně zvýšil pravděpodobnost brexitu, který nebude upraven žádnou smlouvou. Aaman v prohlášení ujistil, že unie bude dál pokračovat v přípravách na takovou možnost a její negativní důsledky. "Budeme připraveni, pokud takový scénář nastane," uvedl.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
12.3.2019 22:13 | On-line reportáž končí

Pro dnešek se s vámi loučíme. Děkujeme, že jste nás sledovali.

Vaše redakce.

12.3.2019 21:49 | Europoslanec TOP 09 k dnešnímu hlasování
12.3.2019 21:39 | Čeští europoslanci hovoří o chaosu a selhání předsedkyně britské vlády

Například podle Pavla Svobody (KDU-ČSL) by mohl britský parlament příště zkusit hlasovat o zrušení brexitu, Kateřina Konečná (KSČM) se nyní ptá, zda je Česká republika připravena na odchod Británie z EU bez dohody.

"Výsledek se dal předpokládat. Theresa Mayová by měla odstoupit a uvolnit místo někomu, kdo situaci bude schopen řešit. Ze strany EU je pak možné uvažovat o odkladu. Brexit bez dohody, ke kterému se jinak řítíme, by poškodil všechny," uvedl v reakci zaslané Pavel Poc (ČSSD).

Luděk Niedermayer (TOP 09) má za to, že neřízený britský odchod by byl "cestou k velkému chaosu", přestože EU pracuje na opatřeních pro zmírnění jeho dopadů. Odklad brexitu pak podle Niedermayera otevírá mnoho zcela odlišných možností.

12.3.2019 21:28 | Podle analytiků poslanci odmítnou odchod bez dohody

Analytici očekávají, že poslanci odchod bez dohody odmítnou. Pokud se tak skutečně stane, bude parlament ve čtvrtek hlasovat o odkladu brexitu. Tim Shipman z The Sunday Times na Twitteru napsal, že podle jeho informací bude Mayová hlasovat proti odchodu bez dohody, což znamená, že podpoří odklad.

Spekuluje se, že Spojené království by EU v případě schválení odkladu opustilo zřejmě v červnu, neboť v červenci poprvé zasedne v novém složení Evropský parlament. Pokud by Británie byla ještě v tu dobu členskou zemí unie, musela by se podle právníků účastnit květnových eurovoleb.

Čas získaný odkladem brexitu by Londýn mohl využít k dosažení jiné dohody s EU, případně k odvolání odluky či vypsání nového referenda.

12.3.2019 21:20 | Konzervativní poslanci nemají pokyny k dalšímu hlasování

Ke středečnímu hlasování nedá vláda podle premiérky konzervativním poslancům žádné pokyny, každý tedy bude moci hlasovat podle svých preferencí. Doplnila, že cítí potřebu naplnit výsledek referenda z června 2016, ve kterém se Britové rozhodli unii opustit, zároveň ale chápe důležitost z bloku odejít s dohodou.

12.3.2019 21:11 | Jak vypadalo hlasování?
Tentokrát dohodu podpořilo 235 členů vládní Konzervativní strany a čtyři nezávislí, k nimž se přidali také tři rebelové z Labouristické strany. Proti dohodě hlasovalo 238 labouristů, 75 konzervativců, 35 poslanců Skotské národní strany (SNP), 11 Liberálních demokratů, 11 členů Nezávislé skupiny, deset poslanců severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), šest nezávislých, čtyři zákonodárci velšské strany Plaid Cymru a jeden zástupce Zelených.
Rozdíl mezi příznivci a odpůrci dohody tak činil 149 hlasů.
12.3.2019 21:03 | Chaos po anglicku

Doslova jen pár dní před datem brexitu stále trvá obrovská nejistota ohledně podoby britského odchodu. Británie by měla z unie vystoupit už 29. března. 

Více o situaci a hlasování v nadcházejících dnech se dočtete zde:

Mayová zase prohrála, Brity čeká hlasování o tom, jestli chtějí "divoký" brexit bez dohody

12.3.2019 21:02 | Kdo jak hlasoval?

Pro schválení dohody hlasovalo 235 konzervativců, ale jen tři labouristé. Proti hlasovalo celkem 238 labouristů a 75 konzervativců. S dohodou nesouhlasili všichni poslanci Skotské národní strany.

12.3.2019 21:01 | Scénáře brexitu

Velké Británii stále hrozí, že 29. března odejde z EU bez dohody. Takzvaný tvrdý brexit je navíc každým dnem pravděpodobnější. Jako černého scénáře se ho děsí politici i byznysmeni. Co přesně by obnášel a jak by dopadl na obyčejné občany Británie?

Podívejte se na infografiku možných scénářů.

12.3.2019 20:50 | Unie si za textem smlouvy stále stojí, prohlásil Tuskův mluvčí

Tuskův mluvčí v prohlášení zdůraznil, že unie si za textem smlouvy dál stojí, a to právě včetně pojistky, která má v případě potřeby zajistit neexistenci standardní vnější hranice EU mezi Irskem a britským Severním Irskem. Připomněl, stejně jako o tom Londýn opakovaně ujišťovali vrcholoví představitelé EU, že pojistka měla sloužit k zajištění integrity jednotného trhu, jen a dokud nebude nalezeno jiné alternativní řešení.

Tuskův mluvčí doplnil, že pokud britská strana předloží zdůvodněnou žádost o prodloužení dvouletého období na vyjednávání, které končí 29. března, sedmadvacet ostatních zemí EU žádost posoudí a jednomyslně rozhodne. "EU27 bude očekávat věrohodné zdůvodnění možného prodloužení a jeho délky," uvedl.

V narážce na volby do europarlamentu na konci května, kdy se už s Británií nepočítá, mluvčí Aaman zdůraznil v této souvislosti potřebu zachování hladkého fungování unijních institucí.

Související