modre-nebe-peking-olympiada__192x128_.jpgTisíce lidí nadšeně vítaly olympijskou pochodeň, která v neděli dorazila do čínské provincie S'-čchuan, těžce poničené květnovým zemětřesením. Ve středu se tradiční oheň přesune do Pekingu, kde bude 8. 8. 2008 slavnostně zahájena olympiáda.

Štafeta s pochodní začala minutou ticha na památku 70 tisíc obětí katastrofického květnového zemětřesení. Pak se olympijský oheň vydal na 7,5 kilometru dlouhou cestu městem Kuang-an, během níž se vystřídalo 189 běžců.

Přečtěte si více o katastrofickém zemětřesení

Obyvatelé města pochodeň vítali jako symbol toho, že se jim podařilo překonat následky přírodní katastrofy. "Měli jsme hluboko v sobě ukryto mnoho smutku. Olympijská štafeta nám pomohla," svěřila se jedna z místních. Štafeta měla provincií proběhnout původně už v červnu, kvůli následkům zemětřesení byla ale odložena.

Konečně modré nebe

Odpočítávání posledních dní do olympiády se odrazilo i na kvalitě ovzduší v Pekingu. Hladina znečištění konečně klesla. Přitom ještě před týdnem se čínské hlavní město topilo pod pokličkou šedého smogu, píše agentura Reuters.

Pekingský úřad pro ochranu životního prostředí uvádí, že kvalita vzduchu byla v posledních 24 hodinách dobrá a nejznepokojivější ukazatel - malé prachové částečky - na úrovni, kterou Čína označuje za "přijatelnou".

Přečtěte si o čínských problémech s ovzduším

Ve snaze zabránit dýchacím problémům atletů Peking odvolal ze silnic polovinu automobilů a zastavil provoz okolních továren.

Mírný vítr, který i nadále předvídají meteorologové, napomáhá čištění ovzduší a rozhánění znečištění. Nad městem se vyjasnilo a obloha je po dnech pod dusivým mrakem smogu znovu modrá.

Pět dní předem a jen něžně

Čínské úřady také vydaly nařízení ohledně demonstrací během olympijských her. Již dříve vláda pod tlakem kritiky, že se snaží před olympiádou umlčet disent, vyčlenila pro oficiálně schválené demonstrace tři parky v Pekingu. Teď zveřejnila podmínky.

Čínští a zahraniční aktivisté musejí podat žádost pět dní předem a nesmějí škodit vágně definovaným čínským "národním zájmům".

Přečtěte si podrobnosti

Kritici čínské politiky v Tibetu, čínských vztahů se Súdánem či omezování svobody tisku a politického aktivismu zadoufali, že by během olympijských her mohli k těmto otázkám přitáhnout pozornost mezinárodní veřejnosti.

Z čínského prohlášení je ale zřejmé, že potenciální demonstranti budou muset překonat množství překážek.

Olympiáda na hlavě

Blížící se olympiáda se projevuje i na smýšlení běžných Číňanů. Pan Wang Fa-seng z Pekingu podle agentury AFP v hlavě nosí jedinou myšlenku: ostříhat malé chlapce ve své čtvrti tak, že budou nosit na hlavě různé olympijské symboly.

Začal u svého syna a malý Wu už má na hlavě stylizovanou a poněkud rozevlátou siluetu užívanou jako logo olympijských her v Pekingu. Je to postava běžce na rudém pozadí, což je upravený čínský symbol znamenající Peking. Wuovi se u toho ještě skví číslice 2008.

Přečtěte si více o olympijské horečce

"Do toho, Číno, do toho, OH," vykřikuje chlapec, kterého se už zřejmě také zmocnila vášeň pro pět kruhů. Jeho originální model vyvolal velký zájem sousedů.

"Šla jsem se synem u nás do parku a všechny děti, které ho viděly, chtěly stejný sestřih vlasů," říká Wuova matka.

Pan Wang si vytkl cíl ostříhat 29 chlapců, což symbolizuje 29. olympijské hry.

"Dnes jsem o tom slyšela a naprosto s tím souhlasím. Učitelé děti učí spoustu věcí o olympijských hrách. Můj syn o nich už hodně ví, i když je malý," řekla třiatřicetiletá Wang Pching. Její malý syn má na hlavě zvěčněn nápis: Miluji Čínu.